Blend Ders-1 - Blend nedir? Ne işe yarar?

    Uygulamalarımızı yaparken kullanıcıların etkileşim içinde bulundukları arayüzün tasarımı da uygulamamızın işlevi kadar önemlidir. Çünkü biz bile ilk uygulamayı açtığımızda kolay kullanılabilir ve göze hitap etmesine de dikkat ederiz. Bu şekilde kişisel arayüz tasarımları yapmak için imdadımıza Blend yetişir. Blend sayesinde formları ve bileşenleri istediğimiz gibi tasarlayarak klasik form monotonluğundan kurtulmuş oluruz.

 

    Blend, Microsoft Expression ailesinden  olup Silverlight ve Windows Presentation Foundation (WPF)  uygulamarı geliştirme ve tasarım ortamıdır.

   Bu yazıyı okurken konuyla ilgili hevesinizi arttırmak ve Blend ile neler yapabiliriz görebilmeniz açısından Blend ile yaptığım ilk uygulamamın görselini paylaşıyorum.</p>

  Blend 'in en güzel yanlarından biri Visual Studio ile paralel olarak çalışabiliyor olmamız. Mesela tasarımızı yaptığımız esnada Visual Studio 'ya geçip o tasarımla ilgili koda müdahale edebiliriz.

   Blend ile tasarım yaparken; tasarımla ilgili  koda (XAML) neredeyse hiç müdahale etmeden işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. 

   Microsoft Expression Studio 4  bu linkten temin edebilirsiniz. Güncelleme : Visual Studio 2012 'yle beraber tümleşik halde gelmeye başladı. Yani Visual Studio kurduğunuzda Blend for Visual Studio ismiyle bilgisayarınıza yüklenmiş oluyor.

  Giriş kısmını fazla uzun tutmak istemedim ama daha sonra aklıma geldikçe güncellerim. Şimdilik giriş kısmı bu kadar olsun, blog platformunda ilk yazım ve ilk heyecanım olduğu için biraz amatörce oldu, mazur görün. Bir sonraki yazımda Blend üzerinde ilk formumuzu tasarlayacağız.. Görüşmek dileğiyle..

 

You might also enjou