dig Komutu nedir? Ne işe yarar?

dig001

dig ‘in açılımı Domain Information Groper yani Alan adı Bilgi Yoklayıcı’ dır.

Adından da anlaşılacağı üzere alan adı sorgulamalarında kullanılmaktadır. Bu komut sayesinde DNS zehirlenmesinin olup olmadığı anlaşılabilir. dig komutunu Windows işletim sistemlerinde kullanabilmek için bir takım yüklemeler ve ayarlar yapmamız gerekmektedir. Bununla ilgili bilgi sahibi olmanız açısından Windows ' ta dig komutu kullanımı yazımı incelemenizi öneriyorum.

Bütün yükleme ve ayarlarımızı yaptıktan sonra artık dig komutumuzu çalıştırabiliriz. 

Kullanımı en basit haliyle şu şekildedir: >dig www.siteadi.com

Başlat > Çalıştır > cmd yazıp enter a basarak Komut İstemi ‘ne giriniz.

Windows 8 ve 8.1 kullanıcıları ise Komut istemine ulaşmak için Metro Arayüze girip arama kısmını cmd yazıp enter ‘a basmaları yeterli olacaktır.

Komut istemine girdikten sonra;

 dig www.google.com

dig1 Karşımıza çıkan verilerde IN A 64.15.117.248 makine adına karşılık gelen IP adresidir. IP adresine karşılık gelen makine adresini bulmak için de  dig -x ipadresi Örneğin 64.15.117.248 IP adresine karşılık gelen makine adına bakalım, bunun için;

dig -x 64.15.117.248

 

dig2

 

 

dig sorgumuzu *.txt uzantılı dosyaya aktarmak istiyorsak;

dig www.google.com >D:digtext.txt

 

dig3

Başka bir DNS sunucusu üzerinden sorgulamamızı yapmak için;

dig @8.8.8.8 www.twitter.com

 

 

Bu şekilde Google 'ın DNS 'si üzerinden gerçekleştirdik. Aslında bu şekilde DNS zehirlenmesi tespitinin de yapılması mümkündür. DNS zehirlenmesi, tespiti ve zehirlenmenin engellemesi konusuna bir başka yazımda ayrıntılı olarak değineceğim.

You might also enjou