Microsoft 'ta 4.Gün

 

Yine günlerden Microsoft =) yine farklı konular ve konuklar. Ortamı ve teknolojileri tanıdıkça insanın bir an önce böyle ortamlarda çalışası geliyor. Ama hangi konuda da yoğunlaşacağını şaşırıyor insan bir gün oyun üzerine kariyer planı yaparken diğer gün windows phone uygulama geliştiricisi veya daha farklı olan CRM konusuna mı yönelsek diye kararsız kalmıyor değiliz. Yani konuklarımız o kadar davetkar anlatıyor.

Bugünkü ilk konuğumuz Nokia Genel Müdürü Sertaç Şener 'di. Nokia 'nın gelişim sürecinden ve mobil pazardaki başarılarından söz etti. İkinci konuğumuz Microsoft Online Reklam Müdürü Bilhan Bilge 'di. Bizlere reklam sektörü hakkında bilgi verip bu sektörün nasıl yürüdüğünü ve Türkiye çapında toplamda ne kadar kazanç sağladığından bahsetti. Bu alanla ilgilenmek isteyenlerin konuşkan ve girişken bir yapıda olması gerektiğine değindi. Ayrıca bu konuda eğitimlerin pek olmadığını ve bu alanda çalışacak kişilerin birilerinin yanında öğrenerek bu işi yaptığını söyledi.

Üçüncü konuğumuz, bilgisayar oyunlarını inceleyen ve tanıtan bir site olan merlininkazani.com sitesinin Kurucusu ve Sahibi Murat Oktay 'dı. Bizlere Türkiye 'deki oyun sektörü hakkında bilgiler verdi. Eğer bu işi yapmak istiyorsak sabır ve zamana ihtiyacımızın olduğunu belirtti. Bütün bunlardan sonra da bir oyun geliştireceksek o oyunun mutlaka özgün bir fikre sahip olması gerekiyormuş. Eğer bu özgünlük yok ise istenilen başarı elde edilemiyormuş. Ayrıca en çok yatırım alan projelerin oyun projeleri olduğunu belirtti.

Dördüncü konuğumuz Microsoft TSP Erol Can Hacısüleyman bizlere Project Managment başlığı hakkında bilgiler verdi. Waterfall ve Scrum modelleri hakkında bilgiler verip farklarından bahsetti.

msyaz4res1 msyaz4res2 TFS 'nin ne işe yaradığından bahsedip Microsoft 'un Visual Studio 2013 'le beraber TFS konusuna daha çok önem verdiğini vurguladı. TFS 'nin Excel ve Powerpoint entegrasyonu olduğundan bahsetti. Bu entegrasyonlarda Excel ile bir liste oluşturup bu listede product item 'ları görüntüleyebileceğimizi, Powerpoint ile de TFS 'nin ekran görüntüsünü alıp sunabiliceğimizden bahsetti.

Daha sonra Microsoft Test Manager konusuna da değindi. Nedir Microsoft Test Manager? Microsoft 'un projelerimizi test etmek için geliştirdiği bir platform. İki tane ekranı var; Testin Center ve Lab Center.

En son olarak da Sketch Flow 'un ne olduğunu ve ne işe yaradığını küçük örneklerle gösterdi. Nedir Skect Flow? Gerçek wpf kontrollerini hiç kod yazmadan kullanarak projelerimizi tanıtmaya yarayan Blend 'in bir özelliğidir.

Beşinci ve son konuğumuz olan Nokia Akedemi 'den Altan Kaya ise Windows Phone 8.1 ile gelen değişikliklerden bahsederek bu yoğun ve bol konuklu günü sonlandırmış oldu.

You might also enjou