Microsoft 'ta 9.Gün

msyaz9

 

Bugün ilk konuğumuz shiftdelete.net sitesinin kurucusu Hakkı Alkan 'dı. gun9_1

Teknolojinin dünü, bugünü ve yarını başlığı altında  çeşitli konulara değindi. Shiftdelete sitesinin kuruluşu ve sitenin nasıl bu noktalara geldiğini anlattı. Sitenin değişim sürecini ve ileride yapmayı amaçladıkları projelere değindi.

İkinci konuğumuz Microsoft Akademik Birimler Sorumlusu Mustafa Kasap 'tı. gun9_2

Queue Storage hakkında bilgiler verip, getMessage ve peekMessage komutlarının çalışmasını örneklerle incedik. Pointer 'ların çalışması hakkındaki aşağıdaki videoyu izleyip konuyu eğlenceli bir şekilde pekiştirmiş olduk.

Daha sonra cloud service başlığı altında blob çeşitlerini inceledik. -Block Blob : Sıralı erişim gerektiren dosyalar için kullanılır. -Page Blob : Çok boyutlu dosyaları küçük bloblar halinde saklamak için kullanılır.

Queue ne için kullanılır ? - İş yükü ve veri kaybının az olmasını garanti eder ve çökse bile veri hala orada oluyor.

Service Bus : Milyonlarca mesajı iletebileceğimiz bir teknolojidir. Bu kadar çok veri cloud üzerinde saklanır. Netduino Büyük veri konusuna da değinen hocamız bu kadar büyük verileri elde edebileceğimiz Netduino cihazı hakkında bilgiler verdikten sonra bu cihazla geliştirdiği bir kaç uygulamanın çalışmasını ve kodlamasını anlattı.

You might also enjou