Microsoft Turkey Student Coaching Program

microsoft_coaching

Microsoft Turkey Student Coaching Program, Microsoft ‘un düzenlediği çeşitli okulların öğrencilerinin ve Microsoft’un gönüllü çalışanlarından oluşan bir koçluk programıdır. Bu yıl ilk defa uygulanan programın ikinci toplantısı 15.12.2014 tarihinde Toby Foxcroft önderliğinde gerçekleşti. Ben dahil olmak üzere yaklaşık 30 öğrenci ve gönüllü Microsoft çalışanlarının katıldığı bu toplantıda her Microsoft çalışanı bir öğrenci seçti. Programdaki danışmanım Sabri Muratcan Üstünkaya oldu. Kendisiyle birebir sohbet niteliğinde bir görüşme gerçekleştirdik.

Görüşmenin içeriği; programdan beklentilerim, gelecekteki olmak istediğim kişi ve konum şeklinde başlıklandırılabilir. Sohbetin giriş konusu bu programdan neler beklediğimdi. Ben de programa katılma amacımın benim geçeceğim yollardan daha önceden geçmiş birinin tecrübelerinden yararlanmak olduğunu belirttim. İlk başlarda heyecandan kelimeleri toparlayamasam da Sabri Muratcan Bey, samimi davranışı ve yönlendirmeleri sayesinde kafamdakileri toparlayıp kendisine iletmemi sağladı. Tabii ki böyle kişileri karşımızda bu samimiyetle bulmamız gerçekten şanstı ve bunun da getirdiği heyecanı belirtmeden geçemeyeceğim. Beklentilerimi bu şekilde ilettikten sonra bana cevaplarından çok sorularının olduğunu söyledi. Aslında bu sohbetteki önemli noktalarından biri de buydu. Herkesin tecrübeleri kendi kazanımlarının sonucuydu. Bir insan kendi doğru yolunu yanlış yollarda edindiği tecrübelerle oluşturuyordu.

Sohbetin daha sonraki aşamasındaki sorusu ise kırklı yaşlarda kendimi nerede ve ne olarak görmek istediğimdi. Bu soru beni biraz zorladı diyebilirim. Bu yazıyı yazarken bile cevaplamakta zorlandığım bir soru. İlk başta yönetici veya bir patron olacağım, altımda son model araba olacak tarzı şeyler geçiyor insanın içinden ama daha ayrıntılı düşününce maddi şeylerden daha önemli şeyler geliyor aklına. Nitekim benim de sohbet esnasında gelen şuydu; bir insanın dünyada insanlığa yararlı bir şeyler bırakması tüm mevkiden veya son model arabadan daha haz verici olması. Bugün isteyeceğim son model bir arabanın yaklaşık bir yıl sonra son model olmaktan çıkacağı gerçeğiydi. Bir insan olarak ardımızda doğayı kirleten bir egzoz gazı bırakmaktan daha büyük ideallere sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Daha ilk aşamalarda böyle düşüncelere sevk eden bir programa dahil olmak "iyi ki" bu programda ve böyle insanların arasındayım dedirtiyor. Ben inanıyorum ki bu samimiyette insanlar var olduğu sürece benim gibi düşünen öğrencilerin sayısıda artacak.

Cümlelerimden de anlaşılacağı üzere gayet samimi bir sohbet olduğunu söyleyebilirim. Microsoft çatısı altında bulunmak zaten heyecan vericiyken böyle üst düzey insanlarla tanışıp konuşma şansı bu heyecanı daha da arttırdı diyebilirim. Bu yazımla bize bu imkanları tanıyan Microsoft ‘a, Mustafa Kasap hocamıza ve bizlere değerli vakitlerini harcayan-harcayacak olan diğer Microsoft çalışanlarına ve danışmanım Sabri Muratcan Üstünkaya ‘ya şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

You might also enjou